حمام جنگلی (جنگل درمانی) چیست؟

ذهن خود را پاک کنید و به طور مؤثر و عملی احساسات خود را بروز دهید

احتمالاً در مورد هنر حمام جنگلی (جنگل درمانی یا Shinrin-Yoku) که روز به روز به طرفداران آن افزوده می­شود، چیزهایی شنیده­اید. ثابت شده است که این هنر که تحت عنوان روشی برای آرامش و ارتباط با طبیعت در مورد آن تبلیغ می­شود، حس سلامتی و حال خوب شما را افزایش می­دهد. اما این هنر دقیقاً دربرگیرنده­ی چه عواملی است؟ و آیا واقعاً لازم است که برای انجام دادن آن به کشور ژاپن سفر کنید؟  در بخش مقدمه­ی این مقاله هرآنچه را که برای شروع این فرآیند لازم است بدانید، در اختیارتان قرار خواهیم داد. ابتدا به تعریف این روش خواهیم پرداخت، سپس موضوع محل اجرای تمرینات حمام جنگلی را بررسی می­کنیم (چه در کشور خود و چه در خارج از کشور). بعد اشاره­ای خواهیم داشت به چهار گام عمده­ای که لازم است در صورت تمایل به شروع تمرینات حمام جنگلی، برداشته شود. در نهایت پس از بررسی نحوه­ی ارتباط دادن درک جدید خود از مفهوم حمام جنگلی به تلاشهای شما در راستای ابراز احساسات از طریق قانون جذب، بحث را خاتمه می­دهیم.

 حمام جنگلی یا شینرین -یوکو چیست؟

پس اول از همه می­پردازیم به پاسخ این سؤال که حمام جنگلی چیست؟ به­ طور خلاصه، حمام جنگلی عبارت است از «شناور شدن» یا غرق شدن در فضای آرام و پوشیده از برگ جنگل. لازم نیست در جنگل راهپیمایی کنید و یا بدوید- بلکه خیلی ساده، احساس حضور در جنگل را به درون خود هدایت کنید. خاستگاه این مفهوم کشور ژاپن است، با این هدف که افراد غرق در طبیعت شوند. و تحقیقات نشان داده است که اجرای حمام جنگلی فقط به مدت کوتاه و بسیار محدود، می­تواند شما را در یک حالت هوشیاری و خودآگاهی قرار دهد که در آن به آرامش رسیده و در زمان حال حضور کامل پیدا می کنید. در چنین وضعیتی، بدن شما مقدار کمتری از هورمون استرس کورتیزول را تولید می­کند، و فشار خون شما و ضربان قلبتان  کاهش می­یابد. بنابراین، چگونه از فرآیند جالب دنبال کردن وضعیت درونی خود لذت خواهید برد؟

برای انجام فرآیند جنگل­ درمانی به کجا باید رفت؟

در ژاپن (جایی که برای اولین بار شینرین-یوکو ابداع شد) بیش از 40 جنگل اختصاصی دارای مجوز رسمی برای استفاده به منظور حمام جنگلی وجود دارد. برقراری ارتباط مجدد با طبیعت، بخش عمده­ی فرآیند خودمراقبتی را در ژاپن تشکیل می­دهد، بنابراین وقتی به موضوع حمام جنگلی دقت می­کنید در اکثر مواقع به شما توصیه می­شود که به این نوع مکان ها سفر کنید. با اینحال چنانچه امکان مسافرت و دسترسی سریع به کشور ژاپن را ندارید، خبر خوبی برای شما داریم، و آن این است که شما می­توانید در نزدیکی خانه­ی خود از حمام جنگلی بهره­مند شوید. امروزه موضوع فوائد جسمی و روحی حمام­ جنگلی توجه روزافزون محققین را به خود جلب نموده است، بنابراین به زودی می­توانید شاهد تبلیغات مؤسساتی باشید که مکان­های مناسبی را جهت انجام تمرینات حمام جنگلی معرفی می­کنند. هرچند نیازی نیست منتظر احداث مراکز رسمی برای انجام تمرینات حمام جنگلی در نزدیکی محل زندگی خود باشید، بلکه می­توانید مکان مناسب و ساده­ای را برای خود در نظر بگیرید. با توجه به اینکه این روش صرفاً شامل حرکات ورزشی نیست، لذا به جرعت می­توان گفت، هر مکانی را که برای پیاده­روی در طبیعت انتخاب کنید، برای انجام تمرینات شینرین-یوکو مناسب است. به مکانی فکر کنید که در آن احساس آرامش کرده­اید، و با دنیای اطراف خود در ارتباط کامل بوده­اید، همین مکان بهترین محل برای شروع تمرینات شینرین-یوکو است.

چگونه تمرینات حمام ­جنگلی را آغاز کنیم؟    

حال که با اصول اولیه­ی حمام­ جنگلی آشنا شدید، امیدواریم این نکته را درک کرده باشید که حمام ­جنگلی نوعی مدیتیشن (مکاشفه یا ژرف­اندیشی) طبیعی است که به وسیله­ی آن نه­تنها می­توانید بهداشت روانی بلکه سلامت جسمی خود را بهبود بخشید. چنانچه آمادگی انجام تمرینات را داشته باشید، می­بایست چهار اقدام عملی را در جنگل انجام دهید تا بیشترین بهره را از تمرینات شینرین-یوکو ببرید. در هر مرحله با توضیحاتی که ارائه می­دهیم، شما را در مورد نحوه­ی بهره­برداری حداکثری از شینرین-یوکو راهنمایی خواهیم کرد. سپس در مورد این موضوع فکر خواهیم کرد که چگونه می­توانید از آنچه آموخته­اید در راستای دستیابی به هر آنچه که در زندگی خود به دنبالش هستید، استفاده کنید.

اقدام به سم­ زدایی دیجیتالی

گام اول در روش حمام­ جنگلی، آماده ­سازی شرایط است؛ منظور ما نوعی «پاکسازی فناوری» است که شما را در شرایط ذهنی مناسب برای انجام تمرینات شینرین-یوکو قرار می­دهد. قبل از ورود به فرآیند حمام­ جنگلی، برای گذراندن حداقل چند ساعت در روز به دور از تلفن، تبلت یا رایانه­ی خود هدفگذاری کنید. سم­زدایی دیجیتالی فوائد فراوانی دارد، حتی اگر قصد انجام شینرین-یوکو را هم نداشته باشید. به عنوان مثال، اغلب اوقات درگیر مقایسه­ی خود با تصاویر غیرواقعی­ای هستیم که به طور آنلاین می­بینیم، و با کناره­گیری از این تصاویر می­توانیم بیشتر بر آن چیزهایی که برای خود می خواهیم تمرکز کنیم.

به راحتی می­توان به رسانه­های اجتماعی و سامانه ­های خبری اینترنتی مشغول شد، و بدون توجه به میزان زمانی که از دست می­رود، به سادگی در صفحات شبکه­ های مجازی به دنبال اطلاعات و محتواهای اینترنتی بود. به محض اینکه از مزایای پاکسازی فناوری در فرآیند آمادگی برای شینرین-یوکو بهره ­مند شدید، بیشتر دلتان می­خواهد به این تمرینات ادامه دهید. لازم به ذکر است، زمانی که ارتباط خود را با دنیای آنلاین قطع کردید، از میزان رشد خودآگاهی خود متعجب خواهید شد. بیشتر از قبل در ارتباط هماهنگ با افکار، احساسات و حتی حواس فیزیکی زودگذر خود خواهید بود. این نوع از حالت ذهن­ آگاهی به شما اطمینان خاطر می­دهد که بهترین استفاده را از تمرینات حمام ­جنگلی برد­ه ­اید. و البته شما باید این سم­زدایی دیجیتالی را به جنگل نیز انتقال دهید. ممکن است وسوسه شوید که دوربین یا موبایل خود را برای گرفتن تصاویر زیبا با خود به جنگل ببرید، اما این باعث می­شود که دیواری بین خود و طبیعت اطراف قرار دهید، پس سعی کنید در مقابل این وسوسه مقاومت کنید. خلاصه باید هر چیزی را که باعث حواس­پرتی می­شود، در خانه بگذارید، البته به غیر از وسایلی که برای حفظ ایمنی خود نیاز دارید.

بی­ هدف شوید  

گام دوم، به محض اینکه در مسیر انجام تمرینات حمام­ جنگلی قرار گرفتید، خود را از هرگونه حس و فکر هدفمند خلاص کنید. ما معمولاً اکثر روزهای هفته با وسواس زیادی فهرست کارهای روزمره را دنبال می­کنیم، و اوقات خود را صرف هدفگذاری­ های معین، و احساس تحت فشار بودن برای هرچه مفید و مؤثرتر بودن می­کنیم. اغلب ما در زندگی به دنبال سرگردانی بی­هدف نیستیم. و با توجه به نکاتی که در  قسمت قبل درمورد رفتارها و عادات آنلاین به آن اشاره نمودیم، می­توانیم طوری درگیر انجام کارهای ضروری شویم که از توجه به جزئیات جالب زندگی خود باز بمانیم. با اینحال هدف شما در تمرینات حمام جنگلی، خلاف آن چیزی است که ممکن است در زندگی روزمره­ شما جریان داشته باشد. به طور مشخص، شما باید آزادانه در ارتباط و هماهنگی کامل با احساسات خود باشید و بدون توقع و انتظار از خود حرکت کنید. جلسات حمام­ جنگلی را به عنوان جلسات سرگردانی بی ­هدف در نظر بگیرید، به طوری که خیلی ساده به دنبال بدن خود بروید، به هر جایی که دوست دارد شما را با خود ببرد.

یک مکان مطلوب را بیابید

حمام جنگلی

با اینکه حمام­ جنگلی در ابتدا با حرکات بدنی تؤام است، معمولاً به یک دوره­ی آرامش و سکون منتهی می­شود. بار دیگر با اعتماد به الهامات و احساسات درونی خود، محلی را انتخاب کنید که از آنجا بتوانید جنگل را با تمام شکوهش ببینید و صدایش را بشنوید. لازم نیست این محل، تنها مکان مورد علاقه­ی شما در دنیا باشد، فقط باید مکانی راحت و آرام باشد که در آن احساس کنید که درست در همان لحظه حضور دارید. با این حال توقف و شروع مجدد در هنگام حمام جنگلی نیز قابل قبول است. به عنوان مثال ممکن است قبل از اینکه سفر دیگری را از سر بگیرید، نیم ساعت قدم بزنید و 10 دقیقه بایستید. لازم است در هنگام انجام تمرینات حمام جنگلی، نگذارید بدنتان سفت و صلب شود. مادامیکه خود را در طبیعت غرق و با آن ارتباط نزدیکی برقرار کنید، احساس خوبی داشته باشید، و بر زمان حال تمرکز کنید، نمی­توان گفت کار اشتباهی می­کنید.

لحظ ه­ای را برای ارج نهادن به محیط اطرافتان اختصاص دهید

در نهایت، هر چقدر می­توانید به هنگام انجام تمرینات حمام جنگلی به محیط اطراف خود احترام بگذارید. وقتی فکرش را می­ کنیم، می­ بینیم که اکثر ما عاشق طبیعت هستیم و به ویژه اینکه جنگل سرشار از زندگی است، و برای انجام تمرینات ذهن آگاهی، مکانی بسیار مناسب است، مکانی که شما را در زیبایی لحظه­ی حال محو می­کند. سعی کنید با استفاده از تمام حواس خود، حتی­ الامکان تمام جزئیات را درک کنید. چه رنگهایی را می ­توانید ببینید؟ چند طیف رنگ سبز را می­توانید در جنگل ببینید؟ آیا پرنده یا جانور دیگری می­بینید، و اینکه چطور رفتار می ­کنند؟ آیا نسبت به حضور شما واکنش نشان می­دهند؟ از فاصله­های دور یا نزدیک چه صداهایی به گوش شما می­رسد؟ چه بویی به مشام شما می­رسد، و زمین زیر پای شما چگونه است؟ این یک تجربه­ی مکاشفه­ای و عمیقاً لذتبخش است، که در کانون فرآیند حمام جنگلی و تمام فوائدش قرار دارد.

پاکسازی ذهن شما کلید اصلی ابراز احساسات است

حال شما می­دانید که چطور با حمام جنگلی ذهنتان را پاک کنید، با طبیعت ارتباط برقرار کنید، و حرکات بدنی خود را آهسته کنید. این فرآیند جالب می­تواند بدون توجه به شرایط آشفته­ی بیرونی به شما حس سلامتی و ذهنی پاک و شفاف بدهد. و حمام جنگلی کاربردهای دیگری نیز دارد، به طور مشخص شما را دقیقاً در فضای ذهنی مناسب برای استفاده از قانون جذب قرار می­دهد. احساس همدلی شما را افزایش می­دهد، قوه­ی خلاقیت شما را بیدار می کند، و شما را در یک وضعیت کاملاً مثبت قرار می­دهد. به همین دلیل، حمام جنگلی یک سلاح سری اعجاب­ انگیز برای ابراز احساسات است. چرا دفعه­ی بعد، تمرینات همیشگی قانون جذب خود را در جنگل انجام نمی­دهید؟  وقتی در طبیعت هستید، تجسم خلاق، رؤیاپردازی و گفتن جملات مثبت و انرژی بخش، از قدرت و طنین خاصی برخوردار می شود.

پیشنهاد می کنیم برای دیدن سایر مقالات سایت وان جذب حتما صفحه اصلی سایت را هم نگاه کنید.

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا