آرامش ذهن: 4 راهکار برای آرام‌سازی روزانه ذهن

ما اغلب به دنبال دستیابی به آرامش هستیم. زمانی که غرق در کار هستیم، یک زندگی خانوادگی را اداره می‌کنیم و یا با سلامت ذهنی‌مان درگیر هستیم، ممکن است فکر کنیم که دیگر هرگز احساس آرامش نخواهیم کرد.

ساده­انگارانه است که فرض کنیم تنها عوامل بیرونی تعیین کننده آرامش ذهنی ما هستند، حقیقت این است که شما می‌توانید خیلی مستقیم‌تر از آن‌چه فکر می‌کنید آن را کنترل کنید

به‌علاوه، زمانی که شما برای خودتان آرامش ذهنی ایجاد می‌کنید، می‌توانید از همه‌ چیز، از افزایش احساس رفاه گرفته تا بهبود توجه، خوش‌بینی و شفاف اندیشیدن، لذت ببرید.

اما چطور شروع کنید؟ اولین قدم اساسی این است که یاد بگیرید چگونه در طول تجربیات روزانه، ذهنی آرام‌تر و در آرامش بیشتری داشته باشید. با این مقاله از سایت وان جذب همراه باشید.

معنای آرامش ذهن

همه‌ی ما درکی شهودی از احساس پیدا کردن آرامش ذهنی داریم.

با این حال، اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه به طور منظم به آرامش ذهنی دست پیدا کنید، تصحیح کردن معنی آنچه به دنبال آن هستید، می‌تواند مفید باشد.

یکی از تعریف‌های آن، احساس سکوت درونی است. انگار که ضمیر هشیار شما، سطح آرام یک دریاچه است. فراتر از استعاره،  می‌توانید بگویید چه زمانی به آرامش ذهنی دست یافتید زیرا که متوجه دو عامل کلیدی شدید.

جنس جدیدی از  روشنی و حالت دیگری از تمرکز. ببایید به این دو عنصر  آرامش ذهن، نگاه عمیق‌تری بیاندازیم.

ذهنی روشن‌تر

یک ذهن روشن، ذهنی سازماندهی‌شده است.ذهنی که به شما اجازه می‌دهد، بدون پیشداوری و با دقت به چیزها بیاندیشید.

برای مثال، اگر شما با یک ذهن روشن با یک تصمیم رو‌ به رو شوید، به سادگی می‌توانید سود و زیان آن را مشخص کنید و به راحتی به احساساتتان در رابطه با آن تصمیم دست می‌یابید.

داشتن یک ذهن روشن و تجربه‌ی آرامش ذهن هر دو به عنوان عضوی از دیگری، صمیمانه با هم در ارتباط‌‌اند.

شفافیت تفکر امری ضروری برای آرامش ذهن است؛ برای اینکه بتوانید از احساس آرامش درونی بیش‌تری لذت ببرید وقتی که اعتماد بنفس را تجربه می‌کنید و زمانی‌که تمام تصمیم‌های مهم زندگی را می‌گیرید، درک می‌کنید.

در همین حال، خود آرامش ذهن نیز به طور فزاینده‌ای شفافیت تفکر را افزایش می‌دهد، درحالی که مغزتان آرام آرام تمام چیزهایی که مهم نیستند را خارج می‌کند

برای فهمیدن اهمیت یک ذهن روشن، توجه کنید که چنین چیزی روی هرروز زندگیتان تاثیر می‌گذارد.

اگر با یک ذهن روشن بیدار شوید و تعاملاتتان را به این طریق شروع کنید، زندگی (و هر کسی که در آن است) را همانطور که هست دریافت می‌کنید، نه اینکه درگیر تفسیرهای غلط و اضطراب‌های گوناگون شوید.

و این طریقه‌ی صلح‌آمیز تعامل با دیگران همه‌چیز را، از روابط سالم گرفته تا موفقیت کاری، ارتقا می‌دهد

تمرکز تقویت‌شده

هرچه بیشتر روی پاک کردن افکارتان از سر و صدای اضافی پس‌زمینه کار کنید، یکی دیگر از عناصر اصلی آرامش ذهن – تمرکز تقویت‌شده – افزایش می‌یابد. همینطور که پیوسته یک جهان درونی پر از آرامش ذهنی را پرورش می‌دهید، این توانمندی را کسب می‌کنید که بر روی هرچه که بخواهید تمرکز کنید.

این شامل داشتن تمرکز در بازه‌های زمانی طولانی می‌شود که به شما فرصت یادگیری، کار کردن، یا مشارکت در پروژه‌های خلاقانه به مدت ساعت‌هایی پربار در هر زمانی می‌دهد.

در همین حال، شما می‌‌توانید مسافت بیشتر و مدت طولانی‌تری را رانندگی کنید، و زمان واکنشتان هم سریع‌تر می‌شود (از نظر جسمانی چابک‌تر می‌شوید).

این حقیقت که آرامش ذهن، شما را به سمت داشتن این قابلیت ارتقا‌یافته و قوی تمرکز سوق می‌دهد، نشان‌دهنده‌ی این است که چطور آرامش ذهن شما را در پیش رفتن کمک می‌کند.

در حالی که بیشتر ما در درجه‌ی اول به دنبال آرامش ذهن هستیم تا احساس بهتر و آرامش بیشتری داشته باشیم، این یک ابزار قدرتمند غیرقابل ‌انکار برای ساختن آینده‌ایست که می‌خواهیم.

افرادی که هنوز در حال زیستن زندگی‌های پرتلاطم و سازماندهی‌نشده هستند و با بی‌شمار هیجانات گیج‌کننده دست و پنجه نرم می‌کنند، نمی‌توانند زمان و انرژی یکسانی برای پروژه‌های خود صرف کنند.

در نتیجه، ما به لطف داشتن آرمش ذهنمان پیشرفت می‌کنیم و در هر نوع رقابتی از برتری برخوردار هستیم.

4 راه ایجاد آرامش ذهن

آرامش ذهن

حالا که درک عمیق‌تری دارید که دقیقا چرا یک ذهن آرام با یک زندگی آرام برابر است، نگاهی بیندازیم به اینکه چطور می‌توانیم در زندگی روزمره‌ی خود آرامش ذهن را بیابیم.

1. شما نمی‌توانید همه‌چیز را کنترل کنید

فرض کنید با دوستان صمیمتان برای بیرون رفتن برنامه‌ریزی کرده‌اید، و وقتی به آنجا می‌روید باران شروع به باریدن می‌کند

اولین واکنش شما و اولین احساستان چیست؟ آیا عصبانی می‌شوید و احساس می‌کنید که روزتان خراب شده است و تقریبا خودتان را بخاطر برنامه‌ریزی یک روز غیرایده‌آل سرزنش می‌کنید؟

یا شانه‌ای بالا می‌اندازید، کمی احساس آزردگی می‌کنید و بهترین کار را انجام می‌دهید؟ اگر مورد اول برایتان بسیار آشناست، احتمالا شما یکی از بزرگ‌ترین مانع‌ها بر سر راه آرامش ذهن خود هستید

بنابراین اولین قدم برای ایجاد آرامش ذهنی طولانی مدت این است که واقعاً بپذیرید که نمی‌توانید همه چیز را در زندگی خود کنترل کنید.

بله کنترل خود و برنامه‌ریزی محتاطانه ارزشمندند، اما این کنترل گاهی خیلی شدید می‌شود، توجه داشته باشید که کنترل نمی‌تواند اعمال دیگران را تنظیم کند و یا از شما در برابر شانس محافظت کند.

اگر تا به حال متهم به این شده‌اید که به شکلی عجیب و غریب کنترل کننده‌اید و یا این که صرفا خودتا احساس کرده‌اید که اینگونه هستید، رد این جنبه از خودتان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی خلق و خویتان داشته باشد. اما چطور باید این کار را انجام دهید؟

جملات تاییدی یکی از ابزارهای مناسبند، جملات مثبتی با خودتان تکرار می‌کنید تا حالت روانی‌تان تغییر کند. وقتی حس می‌کنید که تمایل دارید که جهان اطرافتان را کنترل، سعی کنید بگویید «من نیاز ندارم همه چیز را کنترل کنم. کائنات چیزی را که نیاز دارم به من خواهند داد.»

راه دیگر برای به چالش کشیدن خود این است که بپرسید: آیا روز بعد همچنان به این چیزی که نمی‌توانم کنترلش کنم اهمیت می‌دهم؟

دو هفته یا یک ماه دیگر چطور؟ غالباً متوجه می شوید که آزردگی به سادگی در حال گذر است و احساس می کنید که قادرید نیاز به کنترل را رها کنید.

2. روتین روزانه­ای را برای خود ترتیب دهید

گام بعدی برای دست­یابی به آرامش، ایجاد یک برنامه روزانه برای صبح است. اولا این روتین باید شامل مواردی شود که شما را آرام می­کند و شما را برای یک روز آرام و متمرکز آماده می­سازد.

ثانیا، تنها انجام یک روتین به صورت مداوم به شما آرامش می­دهد. شما از خواب بیدار شده و می­دانید چه چیزی در انتظار شما است و به سادگی خود را در جریان ساعات روز می­یابید، نه اینکه بخواهید با تک تک دقایق بجنگید و استرس زیادی را متحمل شوید. حال این برنامه صبحگاهی باید شامل چه مواردی باشد؟

روتین متناسب با هر فرد برای همه مناسب نیست، اما عناصر خاصی وجود دارد که موجب ترویج شادی و آرامش در یک روز برای فرد خواهد شد.

ترکیبی از موارد زیر را امتحان کنید:

  • صبح زودتر از موعد اصلی بیدار شوید تا از عجله کردن بپرهیزید.
  • برای اینکه روی تخت بنشینید، یک دقیقه وقت بگذارید و قبل از بلند شدن نفس بکشید.
  • ورزش صبحگاهی (شامل روتین یوگا یا دویدن، استفاده از تردمیل یا رقصیدن با آهنگ مورد علاقه است).
  • دوش آب گرم با استفاده از محصولاتی همچون روغن­های لازم.
  • لباس­هایی را که از شب قبل آماده کرده­اید، بپوشید.
  • تهیه لیستی از امور برای مدیریت روز.
  • یک صبحانه لذت­بخش و غنی بخورید.
  • انجام مدیتیشن و تمرینات ذهن­آگاهی.

البته انجام همه این امور در روتین روزانه می­تواند برای یک شخص زیادی باشد. تنها انجام دو یا سه تا از کارهای بالا می­تواند خلق کاملا متفاوتی را در شما ایجاد کند.

هدف این است که زندگی را به شکل راحت، آرامش­بخش و با اطمینان­خاطر، سازمان­دهی کنید (بدون تلاش برای کنترل هرچیزی).

3. ابتدا سخت­ترین کار را به پایان برسانید

در گام قبلی ما درباره ایجاد یک لیست امور به عنوان یکی از اجزای روتین معمول روزانه صحبت کردیم. حتی اگر صبح چنین لیستی را تهیه نمی­کنید، لازم است یک چراغ وظیفه عمومی در اطرافتان باشد.

این کار نه تنها می­تواند آرامش روانی شما را با کمک ساختارمند کردن زمانتان تقویت کند، بلکه اگر می­خواهید اهمال­کاری را متوقف سازید نیز کمک بزرگی خواهد کرد.

مطلب مرتبط: درون اندیشی چیست؟

در واقع، داشتن چندین لیست وظایف هوشمندانه است_برخی از آن­ها مربوط به کارهای روزمره است و برخی نیز بر اهداف بزرگتر زندگی شما تمرکز می­کند. مورد اخیر چیزی است که امکان دارد هر هفته آن را چک کنید و از آن برای اطلاع  از لیست کارهای روزانه خود استفاده کنید.

با این حال اینکه آیا فهرست وظایف شما فشار بیشتری ایجاد می­کند یا باعث ایجاد احساس بهتری در شما می­شود، بستگی زیادی به نحوه تعیین وظایف و ترتیب انجام آن­ها دارد.

در وهله اول متعهد شوید که همیشه سخت­ترین کار روزانه خود را از سر راه بردارید. این مسئله یک احساس آنی از موفقیت و تسکین در شما ایجاد خواهد کرد که ساعت­ها باقی می­ماند. اگر از سخت­ترین کارتان اجتناب کنید، آگاهی شما از اینکه هنوز آن را انجام نداده­اید، با شما خواهد ماند و استرس شدیدی را برایتان به همراه خواهد داشت.

دومین توصیه­ای که باید در لیست خود رعایت کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید این است که موارد بزرگ را به کارهای کوچک­تر تقسیم کنید.

برای مثال: «راه­اندازی سایت جدید برای بیزینس من» استرس و فشار زیادی را ایجاد می­کند.در مقابل تقسیم این کار به پنج فعالیت جداگانه شما را به سمت برنامه­ای آسان­تر و قابل مدیریت هدایت برای سخت سایت خواهد کرد.

۴. دیگر نگران نظرات نباشید

سرانجام وقتی به این فکر می کنید که چه چیزی باعث از بین رفتن آرامش ذهنتان می‌شود، احتمالاً متوجه خواهید شد که برای نظرات دیگران اعتبار بالایی را قائل می‌شوید.

به هر حال این که دائما احساس کنید که لازم دارید تا چیزی را ثابت کنید بسیار استرس‌زاست؛ چه واقعا برای گرفتن تایید به اشخاص خاصی چشم داشته باشید یا این که صرفا تمایل داشته باشید که بدانید دیگران درباره‌تان چه فکری می‌کنند.

معمولا احساس نیازمان برای راضی کردن دیگران به نحوه‌ای که بزرگ شدیم یا به فشار همسالان در مدرسه برمیگردد و فهم ریشه‌های این مشکل می‌توانند به شما در طرد کردن این طرز فکر کمک کند.

اما مهم نیست [که این طرز فکر] از کجا آمده است، وسواس به خرج دادن درباره‌ی نظرات بدی که دیگران درباره‌تان دارند تنها شما را پایین خواهد کشید. در مقابل، هدف باید پرورش دیدگاهی باشد که در آن تنها نظری که مهم است نظر خودتان است.

البته این می‌تواند مانند یک سفارش بلند بالا به نظر برسد. یک ترفند تغییر دهنده‌ی چشم انداز که می‌تواند کمک کننده باشد این است که فکر کنید که واقعا برای قضاوت‌های دیگران چقدر وقت می‌گذارید.

مطلب مرتبط: وقتی تحت فشار هستیم چکار کنیم؟

اگر مانند اکثر مردم باشید در واقع زمان زیادی را صرف تفکر انتقادآمیز در خصوص کارهایی که دیگران انجام می‌دهند نمی‌کند، خصوصا درباره آن‌هایی که دوستشان دارید، همان اشخاصی که حتی اگر مرتکب اشتباه هم شوند حمایتشان می‌کنید.

بنابراین در نظر بگیرید که مردم نسبت به زندگی شما هم به همین روش برخورد می‌کنند. به عبارت دیگر احتمالا آن‌ها آنقدر توجه نمی‌کنند و وقتی درباره زندگی‌تان فکر می‌کنند به احتمال قوی امیدوارند که مسائل به خوبی برایتان پیش بروند.

منبع
thelawofattraction

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا