تاثیر شکرگزاری در قانون جذب

شکرگزاری یکی از سالم ترین و بهترین احساساتی است که می توانید آن را تجربه کرده و برای کمک به تحقق رویاهایتان از آن استفاده کنید. از آنجایی که قانون جذب به گونه ای عمل می کند که وقتی ما روی چیزی تمرکز می کنیم آن را جذب می نماییم، بهتر است تمرکزمان روی چیزهایی قرار دهیم که برایشان قدردان و سپاسگزار هستیم. قدرت شکرگزاری موضوعی است که به تازگی تحقیقات گسترده ای راجع به آن صورت گرفته و روانشناسان و متخصصین حوزه قانون جذب با بررسی این پدیده به طور مداوم مزایا و نتایج هیجان انگیز مختلفی را بدست می آورند. بدون شک قدردانی و شکرگزاری قدرتمندترین ابزاری است که می توانید برای رسیدن به رویاها و اهداف بزرگ خود از آن استفاده کنید. شکرگزاری باعث می شود هر روز به کائنات نشان دهیم که چه چیزی باید به ما ارائه دهد.

جهان هستی و خداوند فقط چیزهایی که برای آن ها شکرگزار هستیم را به سمت ما روانه می کند و بدون قدردانی و شکرگزاری هیچ چیزی در دسترس و در اختیار ما نخواهد بود. اگر در حال حاضر اطلاعات چندانی راجع به این موضوع نداشته و کمی هیجان زده هستید تا به این شکل زندگی خود را ارتقا دهید، یادگیری نحوه شکرگزاری و تمرین شکل اصولی آن یکی از بهترین نکات برای آغاز این کار است. شکرگزاری نه تنها سلامتی و شادی بیشتری را در زندگی شما ایجاد می کند، بلکه زندگی را بسیار آسان تر و شیرین تر کرده و باعث می شود آنچه می خواهید داشته باشید را بالاخره به دست آورید. در این مقاله از سایت بزرگ وان جذب قصد داریم در مورد برخی از فواید شکرگزاری به خصوص در رابطه با قانون جذب صحبت کنیم. اگر در طول این مقاله مفید و کاربردی همراه ما باشید، علاوه بر تاثیر شکرگزاری در قانون جذب، با نقش قدردانی و شکرگزاری بر مغز و این که چگونه تمرین روزانه شکراگزاری می تواند واقعاً زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد بیشتر آشنا خواهید شد.

تاثیر قانون جذب در زندگی واقعی

آیا با کتاب های محبوب و پرفروش «راز» و یا «قانون جذب» آشنایی دارید؟ نویسندگان هر دو کتاب این حکمت دیرینه و ساده و در عین حال عمیق را برای ما کشف می کنند که ما به چیزی که توجه خود را روی آن متمرکز می کنیم، می رسیم. ما به معنای واقعی کلمه در حال ساختن سرنوشت خود در هر لحظه از روز به دلیل موقعیت افکارمان هستیم.

سختی و مشکلات با قانون جذب

چند بار خود را در چنین سناریویی پیدا کرده اید؟ دیر از خواب بیدار می شوید، صبح را با عجله می گذرانید و ناگهان نمی توانید کلیدهای خود را پیدا کنید، زیرا می خواهید از در بیرون فرار کنید. شما شروع به فکر کردن به این موضوع می کنید که «خب! امروز یکی از آن روزهای بد و خسته کننده خواهد بود.» و درست در همین زمان به خود آمده و می بینید که در صف طولانی پمپ بنزین قرار داشته و منتظر هستید تا نوبت تان برسد. به این شکل فکر کردن به چیزهای منفی غلظت بیشتری به سخت بودن و شروع بد روز شما می دهد. در ادامه نیز روز کاری شما درست مثل صبح ناامیدکننده ای که داشتید طی می شود: یک نقص محاسباتی، مشاجره با یک همکار و حوادث متعدد دیگری که منعکس کننده دیدگاه تیره و تار شما در مورد همه چیز است.

زندگی شاد با قانون جذب

برعکس، آیا همه ما نسخه‌ ای از موارد زیر را تجربه نکرده‌ ایم؟ قبل از اینکه زنگ ساعت به صدا درآید به طور غیرقابل توضیحی از خواب بیدار می شوید، به آشپزخانه خود می روید و متوجه می شوید که بچه هایتان قبل از شما بیدار شده، لباس پوشیده و با آرامش با یکدیگر بازی می کنند. در این زمان عمیقا احساس خوشبختی کرده و از زنده بودنت خوشحال می شوی. همانطور که صبحانه در حال گرم شدن و قهوه در حال دم کشیدن است، به اطراف نگاه می کنید و هجوم شادی و قدردانی را نسبت به خانه ای که در آن زندگی می کنید و خانواده زیبایی که با آن برکت داشته اید را احساس می کنید. هنگام رانندگی به محل کار، به نظر می رسد هر چراغ راهنمایی سبز است و در دفتر می کار با چهره های شاد همکاران خود روبرو می شوید. آن روز تمام کارهایتان به راحتی انجام می شود و وقتی عصر همان روز به خانه می رسید و درب خانه را باز می کنید، متوجه نامه غیرمنتظره ای می شوید که داخل آن یک «چک بانکی» منتظر شماست! آیا زندگی به این شکل فوق العاده نیست؟

پس، همه چیز به خودمان بستگی دارد ..!

هر دوی این سناریوها نقش و تاثیر قانون جذب را در عمل نشان می دهند. هر چیزی که برای فکر کردن انتخاب کنیم، خوب یا بد، در زندگی ما آشکار می شود. ما به معنای واقعی کلمه به عنوان آهن ربای انرژی عمل می کنیم! (لطفاً توجه داشته باشید، ما در اینجا نمی گوییم که افراد مقصر تمام شرایط منفی در زندگی شان هستند – با این حال، ما معتقدیم که اگر بخواهیم انرژی خود را به آن سمت هدایت کنیم، انرژی مثبت می تواند از منفی متفاوت باشد و این موضوع فقط و فقط به انتخاب افراد بستگی دارد.)

جذب خواسته ها با شکرگزاری

بنابراین، وقتی در مورد اهمیت شکرگزاری و قانون جذب مطالبی را می شنوید یا می خوانید، باید این موضوع را درک کنید که شکرگزاری بسیار بیشتر از بهبود روحیه در زندگی تان تاثیرگذار است. شکرگزاری به معنای واقعی کلمه این پیام را به کائنات می فرستد که شما هدایای آن را می پذیرید و از ورود چنین هدایایی به زندگی خود استقبال می کنید! دفعه بعدی اگر با کسی روبرو شدید که دارای کیفیت و شرایط زندگی بسیار مطلوبی است که برای شما جذاب می باشد، ببینید آیا می توانید از احساس خشم یا حسادتی که همه انسان ها دارند عبور کرده و نسبت به او کمی حس بهتری داشته باشید؟ اگر برای آن شخص خوشحال باشید و با شکرگزاری از خداوند بابت دارایی هایتان انرژی خوب به کائنات ارسال کنید، جهان هستی شروع به همکاری با شما می کند تا همین چیزها را به زندگی تان وارد کند. کافی است بنشینید و استراحت کنید تا نتیجه احساس خوب و انرژی مثبتی که ارسال کرده اید را دریافت نمایید. تاثیر شکرگزاری در قانون جذب نیز دقیقاً به همین شکل بوده و باعث می شود کائنات نیز در پاسخ به رفتار خوب و قدردانی شما، هر آن چه به آن فکر می کنید را در مسیرتان قرار دهد. شکرگزاری این پیام زیبا را به ما می دهد که ما قدرت ایجاد و تغییر در زندگی خود را داریم. وقتی تصمیم می گیرید مالک افکار خود باشید و آن ها را به صورت آگاهانه هدایت کنید، واقعاً در مسیر تسلط بر خواسته ها و عواطف تان قرار خواهید گرفت. این یعنی به دست آوردن چیزها برایتان بسیار ساده تر از آن چه فکر می کنید خواهد بود.

اثرات شکرگزاری بر مغز

تاثیر شکرگزاری در قانون جذب

قبل از اینکه در مورد نتایج درخشان شکرگزاری صحبت کنیم، اجازه دهید برخی از فواید فیزیکی و عاطفی شکرگزاری را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. برخی از مزایای شکرگزاری بر مغز شامل کاهش استرس، تنظیم هیجان و افزایش ایجاد احساسات مثبت در فرد می باشد. طبیعتا هر چه از نظر جسمی و عاطفی احساس بهتری داشته باشید، راحت تر می توانید به رویاهای خود رسیده و اقدامات لازم را برای از بین بردن مشکلاتی که در مسیر اهداف تان وجود دارد انجام دهید.

1. کاهش استرس

تمرین شکرگزاری با تمرکز بر چیزی که زندگی شما را بهبود می بخشد، استرس را کاهش داده و ذهن تان را از قید و بند احساسات منفی که ممکن است شما را به دام انداخته باشد رها می کند. برای مثال، اگر نگران کمبود پول و وضعیت مالی نامناسب خود هستید، ممکن است استرس زندگی لب به لب را احساس کرده و مدام به این فکر کنید که مبادا وضعیت تان از اینی که هست بدتر شود. اگر کمی وقت گذاشته و بر روی چیزی که دارید تمرکز نمایید، با تمام مشکلاتی که دارید باز هم می توانید بابت هر آن چه در اختیارتان است شکرگزار باشید. سلامتی، روابط قوی، خانواده، جامعه ای که جزئی از آن هستید، تلفن همراه، خوراکی، لباس و هر چیز دیگری که شما به آن ها ارتباط دارید بخشی از دارایی هایتان هستند که می توانید بابت آن ها شکرگزار بوده و به این شکل دیدگاه تان را نسبت به خیلی از مسائل تغییر دهید. در نهایت این کار باعث می شود احساس «داشتن» به جای «نداشتن» در شما برانگیخته شود. وقتی در ذهن تان احساس می کنید که نیازهایتان برآورده شده (حتی اگر هنوز برآورده نشده باشند)، سیگنالی به مغز فرستاده می شود که با استفاده از آن می توان از حالت تشویش و اضطراب خارج شد. با تمرکز مجدد بر روی موضوع قدردانی و شکرگزاری، فشاری که در سطح عاطفی و ذهنی احساس می کنیم کاهش می یابد. وقتی این کار را به طور مداوم انجام می دهیم، برایمان بسیار در دسترس تر و آسان تر می شود؛ زیرا مغز عادت هایی را که به او یاد می دهیم دنبال می کند و به این شکل شکرگزاری تبدیل به یک عادت بسیار عالی و پسندیده در افراد می شود. در قانون جذب هرچه حال دل شما بهتر باشد و استرس کمتری داشته باشید، خواسته ها و اهداف برایتان قابل دسترس تر خواهند بود. پس از این رو می توان شکرگزاری را یک عامل رو به جلو در قانون جذب به شمار آورد.

2. تنظیم عاطفی

یکی از قسمت های مهم مغز قشر پیش پیشانی است که مسئولیت افزایش سطح هیجان و انگیزه در انسان را بر عهده دارد. این ناحیه ای از مغز قسمتی است که در آن هر دو نیمکره راست و چپ به هم می رسند. وقتی موقعیت های اجتماعی و لذت را تجربه می کنیم، این قسمت فعال شده و عمل می کند. تاثیری که شکرگزاری بر این ناحیه دارد باورنکردنی بوده و باعث فعال شدن آن به بهترین شکل ممکن می شود. با افزایش فعالیت عصبی در این بخش از مغز، نورون های مثبت جدید فعال شده و وقتی این کار به صورت مکرر انجام می شود، ظرفیت انجام فعالیت های مشابه بیشتر افزایش یافته و مغز شروع به انتظار کشیدن برای انجام این نوع فعالیت می کند. با افزایش فعالیت مثبت در قشر پیش پیشانی، سیستم تنظیم هیجانی شما قوی تر و سالم تر می شود و به شما این امکان را می دهد تا احساسات خود را بهتر کنترل کنید. از این رو کنترل عاطفه و احساسات در انسان نیز از دیگر ثمراتی است که شکرگزاری به همراه دارد.

3. افزایش فعالیت مغز

بد نیست بدانید دانشمندان پای خود را فراتر از آن چه تصور می کنید گذاشته و شروع به کشف آن چه قدردانی و شکرگزاری با مغز انسان می کند کرده اند. در سال 2015 پژوهشی به عمل آمد که براساس آن چند دانشمند پاسخ مغز به احساس قدردانی را با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fmri) اندازه گیری کرده و به نتایج جالبی دست پیدا کردند. این محققان احساس قدردانی را در شرکت کنندگان خود برانگیخته و دریافتند که قدردانی باعث افزایش فعالیت در مناطقی از مغز می شود که با اخلاق، پاداش و قضاوت سر و کار دارند. این یافته های عصبی برای خیلی ها بسیار هیجان انگیز بوده و باعث شد آن ها مطالعات بیشتری در این رابطه داشته باشند.

فرمول جذب خواسته ها با شکرگزاری

برای ایجاد فراوانی بیشتر در زندگی و کسب موفقیت، باید برخی از باورهای ذهنی اشتباهی که در مورد زندگی و موفقیت در مغزتان وجود دارد را پاک کنید. این باورهای ذهنی می توانند از تفکرات درونی شما ساخته شده و کاری کنند تا نتوانید به رویاهایتان ارزش و بهای لازم را بدهید. وقتی شکرگزاری را برای چیزهایی که می خواهید اما هنوز دریافت نکرده اید انجام می دهید، این کار می تواند شما را در وضعیت عاطفی مناسبی قرار دهد که براساس آن از قبل چیزی را که می خواهید، داشته باشید. در این وضعیت شما به گونه ای رفتار می کنید که گویا به آن خواسته رسیده و آن چیز را هم اکنون در اختیار خود دارید. هر چه ذهن شما بیشتر به این احساسات عادت کند، به آرامی الگوهای فکری گذشته را رها کرده و روش جدید تفکر شما را به عنوان یک حالت عادی جدید می پذیرد. فرمول شکرگزاری + سخاوت = فراوانی یکی از فرمول های بسیار عالی و درست برای تجلی موفقیت و رسیدن به خواسته هاست. تمرین شکرگزاری از قبل به مغز شما این سیگنال را می دهد که آن چه را که می خواهید، در اختیار دارید.

سخاوتمندی نسبت به آن چه که دارید، ایمان شما را دو چندان کرده و باعث می شود احساس فراوانی و غنی بودن کرده و باور کنید چیزهای زیادی دارید. سخاوتمندی نیز «اثبات» غنی بودن شما در دنیای واقعی است. وقتی به اندازه کافی باور قوی نسبت به این موضوع داشته و به عنوان فردی سخاوتمند شناخته شوید، آنگاه کاملاً با فراوانی همسو شده و زندگی تان سرشار از چیزهایی می شود که مایل به کسب شان هستید.

شکرگزاری و قانون ارتعاش

اکنون که کمی بیشتر در مورد این که چگونه شکرگزاری از نظر جسمی و عاطفی بر ما تأثیر می گذارد می دانیم، بیایید در مورد قدرت قدردانی و شکرگزاری صحبت کنیم. شکرگزاری برای تجلی خواسته ها بسیار مفید است؛ زیرا حالتی را در ما ایجاد می کند که براساس آن دیگر احساس پوچی و ناامیدی نکرده و طرز فکر ما به کلی تغییر پیدا می کند. تمام افراد می توانند صرفاً با تمرکز بر چیزهایی که در زندگی خود به خاطر آن ها شکرگزار هستند، این حس را ایجاد نموده و امنیت و فراوانی داشته ها را درک کنند. هنگام صحبت در مورد تجلی خواسته ها، ذکر فرکانس های ارتعاشی بسیار مهم است. از آن جایی که همه چیز در جهان ما از انرژی ساخته شده، می توانیم به این نکته نیز توجه کنیم که همه چیز دارای فرکانس و انرژی است، بسیار شبیه به یک فرستنده رادیویی! در این بین ما فقط می توانیم فرکانس هایی را که در مسیر آن ها قرار داشته و به نوعی درگیرشان هستیم را دریافت کنیم. برای مثال، اگر به طور مداوم استرس، کمبود یا شرم و خجالت را احساس می کنید، در مسیر فرکانس هایی قرار می گیرید که با آن احساسات و افکار هماهنگ هستند. وقتی روی این فرکانس تنظیم می شوید، بیشتر آن را جذب کرده و به این شکل با چیزهای بد و ناراحت کننده ای مثل استرس و اضطراب روبرو می شوید.

وقتی از طریق انجام کارهایی مثل شکرگزاری، عشق ورزیدن و شاد بودن روی فرکانس های بالاتر تنظیم می شوید، مسیر خود را تغییر داده و با احساساتی مثبتی که زندگی را شیرین تر می کنند مطابقت داده خواهید شد. به همین خاطر وقتی روی فرکانس های مناسب تنظیم می شوید، آن چه را در آن سطح است جذب می کنید. پس حتی اگر از نظر ذهنی درک می کنید که هنوز خواسته تان را دریافت نکرده و به آن نرسیده اید، احساس شکرگزاری و قانون ارتعاش باعث جذب هرچه بیشتر انرژی توسط شما شده و ذهنیت تان را در سطح خوبی نگه می دارد. بنابراین، آن چه را که می خواهید جذب می کند و به این شکل با استفاده از شکرگزاری و قانون جذب و ارتعاش به خواسته هایتان خواهید رسید.

ایجاد عادت به شکرگزاری در ذهن

تحقیقاتی که روی مغز انجام شده نشان می دهد تمام افراد می توانند به مرور زمان مغز خود را دوباره سیم کشی کرده و ساختار آن را با تغییراتی همراه سازند! به عبارت دیگر «نورون هایی که با هم پرتاب می شوند، به یکدیگر متصل می شوند.» این یعنی هر چه بیشتر افکار و رفتارهای خاصی را تمرین کنید، ارتباطات مغز برای آن افکار و اعمال قوی تر خواهد بود. به همین خاطر وقتی شکرگزاری را تمرین کرده و با انجام این کار در واقع شرایطی لذت بخش، تسکین دهنده استرس و آرامش بخش را احساس می کنید، توانایی شما برای انجام آن بیشتر و بیشتر می شود. اگر هر روز به صورت آگاهانه شکرگزاری را تمرین کنید، مغز شما به مرور زمان بدون این که شما به آن بگویید به دنبال دلایلی برای تجربه شکرگزاری خواهد بود. این پروسه در نهایت باعث ایجاد احساسات مثبت در فرد و بهتر شدن حال او می شود.

چگونه شکرگزاری را تمرین کنیم؟

تاثیر شکرگزاری در قانون جذب

شکرگزاری یک احساس است و انسان ها تنها از طریق فکر می توانند در ذهن و جسم خود این احساس را ایجاد کنند. با فکر کردن در مورد چیزهایی که برای آن ها قدردان و شکرگزار هستید، به طور خودکار شکرگزاری را تمرین می کنید. فقط سعی کنید به فرد یا افرادی در زندگی تان حضور دارند فکر کرده و احساس کنید که موج انرژی مثبت شما را فرا می گیرد.

ساده ترین راه برای تمرین شکرگزاری، تهیه فهرستی از چیزهایی است که هر روز به خاطر آن ها از خداوند مهربان سپاسگزار هستید. به این تکنیک تجلی، فهرست سپاس یا ژورنال سپاسگزاری می گویند. شما می توانید این کار را روی یک تکه کاغذ یا به صورت ذهنی انجام دهید، اما اگر آن را یادداشت کنید بهتر است. به این شکل که هر روز باید سه تا پنج موردی که بابت آن ها سپاسگزار هستید را یادداشت کنید. وقتی آن ها را یادداشت می کنید، بر این موضوع تمرکز کنید که علت شکرگزاری و قدردانی شما برای داشتن «آن چیز خاص» چیست. همچنین بهتر است مدتی را صرف تمرکز بر شکرگزاری بدون چشمداشت و پیدا کردن دلیل نمایید.

به عنوان مثال، یک روز ممکن است برای یک صبحانه سالم، یک خواب خوب و یک همسر حمایت کننده و درجه یک سپاسگزار باشید. در مرحله بعد، ممکن است برای هدیه بینایی، خاطره مثبت یا علاقه ای که به اشتراک می گذارید شکرگزار باشید. مهم نیست چیزی که به خاطرش شکرگزار و قدردان هستید چقدر بزرگ یا کوچک است. تا زمانی که این احساس را ایجاد کنید، در مسیر درستی قرار دارید.

1. نوشتن یادداشت های قدردانی و شکرگزاری

همچنین می توانید برای افرادی که از آن ها قدردانی می کنید یادداشت های تشکر و سپاسگزاری بنویسید. کسی که در دوران سختی کنار شما بوده، کسی که شما او را تحسین می کنید و زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده یا کسی که به کمی تشویق نیاز دارد، افرادی هستند که می توانند مورد قدردانی شما قرار بگیرند.

اگر افکار سپاسگزارانه را نسبت به یک شخص یادداشت کنید، حتی اگر یادداشت را به او ارسال نکنید، در ذهن و جسم شما یک حس خوب و کامل ایجاد می کند. در واقع شما مرتکب یک عمل فداکارانه شده اید که نتیجه خود را همان اول کار و قبل از ارسال پیام می گذارد (اگرچه در صورتی که پیام را به آن شخص ارسال کرده و واکنش مثبت و هیجان زده او را ببینید، این اثر بیشتر و بیشتر در شما نمایان خواهد شد).

2. شکرگزاری و از خودگذشتگی

راه دیگر برای تمرین شکرگزاری، از خودگذشتگی است. شما می توانید مبلغی از پس انداز خود را به یک خیریه یا کسی که به آن نیاز دارد کمک کنید. برای کسی که پشت سرتان است یک قهوه بخرید یا هر کار دیگری که بیان گر از خودگذشتگی و ایثار شما برای بهتر کردن حال دیگران است. وقتی کاری را در قالب از خودگذشتگی انجام می دهید، این حس با هم بودن و قدردانی در شما ایجاد می شود که براساس آن می توانید تأثیر خوب و مثبتی بر زندگی شخص دیگری داشته باشید.

3. انجام مداوم تمرینات شکرگزاری

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید «برخورداری از ثبات» و «انجام تمرینات شکرگزاری به طور مداوم» است. شما فواید شکرگزاری را در لحظه ای که آن را انجام می دهد احساس می کنید. با این حال، زمانی که به طور مرتب قدردانی را بجا می آورید، این مزایا را بارها و بارها تجربه می کنید. شکرگزاری مستمر اثر مرکب خواهد داشت. شکرگزاری و قدردانی ای که امروز تمرین می کنید برای هفته های آینده تأثیر مثبتی بر شما خواهد داشت و همین طور این چرخه ادامه پیدا می کند. این یعنی وقتی در هفته های آتی شکرگزاری را تمرین می کنید، مزایا و فوایدی از قدردانی را تجربه خواهید کرد که باعث ایجاد یک اثر مثبت بزرگ در زندگی شما می شود. درست مثل یک گوله برف که در مسیر سراشیبی قرار می گیرد، فواید شکرگزاری نیز در طول زمان بیشتر و بزرگ تر شده و قدرت مضاعفی را به شما می دهد.

4. عدم رضایت از وضعیت زندگی و شکرگزاری

ما در سایت وان جذب به عنوان یکی از بزرگ ترین سایت های انگیزشی ایران، روزانه با سوالات مختلفی از سمت کاربران روبرو هستیم. یکی از این سوالات با این مضمون است که «وقتی من از وضعیت فعلی خود رضایت ندارم، چگونه می توانم شکرگزاری را بجا آورم؟» بدون شک وقتی به نظر می رسد همه چیز اشتباه پیش می رود، تمرکز روی «موارد خوب» و «نکات مثبت زندگی» آسان نیست. ما هم این نکته را می دانیم و بارها و بارها با آن روبرو شده ایم. البته که مشکلی نیست؛ زیرا ما یک راه حل عالی برای شما داریم. این راه حل بسیار ساده بوده و به شکل محسوسی جواب می دهد! مهم این نیست که دلیل شما برای شکرگزاری چقدر بزرگ و مهم است، بلکه مهم فقط احساس قدردنی و فعل شکرگزاری می باشد. اگر در یافتن دلایلی برای شکرگزاری مشکل دارید، ابتدا روی چیزهای کوچک تری تمرکز کنید که برایتان بی اهمیت به نظر می رسند. پس از پیدا کردن 4 یا 5 دلیل به این شکل، مطمئناً متوجه خواهید شد که چگونه احساس قدردانی در درون شما رشد می کند. با انجام این پروسه دلایل بیشتری برای قدردانی پیدا خواهید کرد.

آیا شکرگزاری می تواند زندگی را تغییر دهد؟

شکرگزاری یکی از قوی ترین احساساتی است که به طور ویژه باعث جذب بیشتر خواسته ها و افزایش سطح ارتعاشات در فرد و در نتیجه کارایی بیشتر قانون جذب می شود. با این حال، نمی توان شکرگزاری را یک عامل قطعی برای تغییر شرایط زندگی در نظر گرفت. واقعیت این است که فقط خود شما می توانید با کارهایتان در دنیای واقعی زندگی و شرایط تان را تغییر دهید! از طریق اقدامات مثبتی که در رفتارهایتان خلاصه می شود، شما می توانید هر روز کار مثبتی را انجام دهید که در نهایت تغییرات بزرگ را در زندگی موجب می شود. با این حال، شکرگزاری ابزاری عالی برای کمک به شما در انجام این کار هاست. در مجموع اگر بخواهیم از این نظر به این سوال که «آیا شکرگزاری می تواند زندگی را تغییر دهد؟» نگاه کنیم می توان گفت بله، شکرگزاری می تواند به تغییر زندگی شما کمک کرده و سرعت تغییرات مثبت را بیشتر کند. شکرگزاری با تاثیرات مثبتی که در روند قانون جذب دارد، باعث کسب خواسته ها در زمان کمتر توسط افراد می شود.

ژورنال سپاسگزاری یا فهرست سپاس چیست؟

فهرست سپاس یا ژورنال سپاسگزاری به یک راهکار ساده برای ابراز شکرگزاری به صورت کتبی است. حال این سوال مطرح است که «آیا باید شکرگزاری و قدردانی خود را بنویسم یا نیازی به این کار نیست؟» در پاسخ به این سوال می توان گفت: خیر، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما مطلقاً مجبور باشید شکرگزاری تان را به صورت کتبی ابراز کنید. در نهایت، همه چیز در مورد احساس است و این احساس چه به صورت شکرگزاری شفاهی و چه در نوشتن جملات شکرگزارانه بسیار برجسته و قابل درک است. نوشتن شکرگزاری می تواند به تقویت این احساس کمک کرده و آن را جذاب تر کند. شما می توانید هر دو راه شکرگزاری را امتحان کرده و در نهایت ببینید چه چیزی برای شما بهتر و هیجان انگیزتر است. ممکن است شکرگزاری در یک فرد جلوه متفاوتی با فرد دیگر داشته باشد و این موضوع هیچ ربطی به میزان احساس قدردانی در این دو نفر ندارد. برای مثال کاری که من شخصاً دوست دارم انجام دهم این است که صبح در کنار همسر خود چای بنوشم و چند چیز را به او بگویم که در حال حاضر بابت آن ها از او سپاسگزارم.

این یک تمرین سپاسگزاری عالی است که اگر فردی نزدیک به خود دارید باید آن را امتحان کنید. شما همچنین می توانید این کار را از طریق تلفن همراه تان انجام دهید. قدردانی و شکرگزاری یک دلیل عالی برای تماس با یک دوست خوب یا مادرتان است که نه تنها حال شما را بهتر می کند و سطح ارتعاشات تان را افزایش می دهد، بلکه باعث ایجاد حال بهتر در دیگران شده و آن ها را با نیروی برتر کائنات همسو می کند.

تعاریف مختلف شکرگزاری و قدردانی

بسیاری از ما با گفتن کلمه «متشکرم» به کسی که به ما کمک کرده یا به ما هدیه داده است، از او قدردانی می کنیم. با این حال، از منظر علمی، قدردانی فقط یک عمل نیست، بلکه یک احساس مثبت است که از نظر بیولوژیکی نیز برای آن مطالب مختلفی وجود دارد. روانشناسی مثبت گرا قدردانی را به گونه ای تعریف می کند که دانشمندان می توانند تأثیرات آن را سنجیده و استدلال کنند که قدردانی و شکرگزاری فراتر از احساس ساده ای است که همه ما فکر می کنیم.

تعریف اول:

طبق فرهنگ لغت مریام وبستر، قدردانی به سادگی «وضعیت سپاسگزار بودن» است. استاد دانشکده پزشکی هاروارد جزئیات بیشتری را ارائه می کند و می نویسد که قدردانی و شکرگزاری عبارت است از:

«قدردانی به معنی سپاسگزار بودن یک فرد نسبت به آن چه دریافت می کند می باشد؛ شکرگزاری می تواند هم به صورت ملموس و هم به صورت ناملموس انجام شود. با شکرگزاری مردم خوبی های زندگی شان را تصدیق می کنند؛ در نتیجه، قدردانی و شکرگزاری به افراد کمک می کند تا به چیزی بزرگتر از خودشان به عنوان یک فرد متصل شوند. این چیز بزرگ تر می تواند یک فرد، یک پدیده یا یک قدرت برتر باشد.»

تعریف دوم:

این تعریف زمینه درست تری از شکرگزاری به ما ارائه کرده و ما را به تعریف بعدی از سوی محققان روانپزشکی هدایت می کند که شکرگزاری و قدردانی را این گونه تعریف می کنند:

«شکرگزاری نشان دهنده حالت کلی سپاسگزاری و یا قدردانی یک فرد نسبت به آن چه برای او ارزشمند و معنادار است می باشد.»

تعریف سوم:

محققان همچنین این تعریف را برای شکرگزاری ارائه می کنند:

«احساساتی که معمولاً با دریافت مزایای پرهزینه، غیرمنتظره و عمدی برانگیخته می شود و تصور می شود که نقش کلیدی در تنظیم شروع و حفظ روابط اجتماعی دارد».

تعریف چهارم:

تعریف ساده دیگری از قدردانی که از تحقیقات روانشناسی بدست می آید این است:

«یک احساس اجتماعی که نشان دهنده شناخت ما از کارهایی است که دیگران برای ما انجام داده اند.»

تعریف پنجم:

این تعریف به این دلیل مهم است که یک عنصر اجتماعی را در تعریف شکرگزاری وارد می کند. جنبه اجتماعی شکرگزاری با این تعریف کامل می شود:

«اگر ما چیزی را از طریق مبادله، تلاش یا موفقیت به دست آوریم، معمولاً احساس قدردانی و شکرگزاری نمی کنیم. شکرگزاری احساسی است که ما در پاسخ به دریافت چیزی خوب و دلچسب که سزاوار آن نیستیم احساس می کنیم.»

تعریف ششم:

تعریف دیگری که بر جنبه اجتماعی شکرگزاری تأکید دارد از سوی محققان روانشناسی اجتماعی بیان شده که ادعا می کنند:

«قدردانی و شکرگزاری یک احساس مثبت است که می تواند زمانی ایجاد شود که شخص دیگری – یک فرد خیرخواه – کاری محبت آمیز برای خود انجام دهد.»

تعریف هفتم:

همچنین می توان از منظر رواشناسی این تعریف را نیز برای شکرگزاری در نظر گرفت:

«قدردانی کالایی نیست که در ازای پرداخت به کسی تحویل داده شود. این کار پاسخی است به یک هدیه؛ شکرگزاری و قدردانی به عنوان پاسخ به یک هدیه، نوعی سخاوتمندی فردی نسبت به چیزی یا کسی است که فرد خود را مدیون او می داند.»

تعریف هشتم:

برای درک بیشتر این موضوع، رابرت امونز تعریف تحقیقات روانشناختی خود را در این زمینه ارائه می دهد. این تعریف به ما می گوید:

«شکرگزاری به عنوان یک احساس، یک فضیلت، یک احساس اخلاقی، یک انگیزه، یک پاسخ متقابل، یک مهارت و یک نگرش مفهوم سازی شده است. در مجموع می توان گفت شکرگزاری و قدردانی پاسخی احساسی به یک هدیه است. این شکرگزاری است که پس از بهره مندی از یک چیز در فرد پدیدار می شود.»

تعریف نهم:

رابرت امونز در مقاله دیگری قدردانی را عمیق تر توضیح داده و می گوید که:

«شکرگزاری معنایی دوگانه ای دارد: دنیوی و متعالی. در معنای دنیوی شکرگزاری، این کار احساسی است که در مبادلات بین فردی زمانی رخ می دهد که شخصی به دریافت منفعت ارزشمند از دیگری اذعان کند. قدردانی یک حالت شناختی – عاطفی است که معمولاً این گونه برداشت می شود که شخص منافعی را دریافت کرده که عمداً به دنبال آن نبوده و بیشتر به دلیل نیت خوب شخص دیگری است که آن را در اختیار دارد.»

امیدواریم این تعاریف سپاسگزاری دیدگاه شما را نسبت به این موضوع در زمینه روانشناختی، اجتماعی و مذهبی کامل تر کرده باشد. چه با تمام تعاریف موافق باشید و چه با یکی از آن ها ارتباط بیشتری بگیرید، ما اکنون می دانیم که شکرگزاری عملی نیست که به همین سادگی ها بتوان از کنار آن گذشت. به طور خلاصه، شکرگزاری یک احساس مثبت و سازنده است که پس از بهره مند شدن از نوعی هدیه و امتیاز منعکس می شود. شکرگزاری احساسی اجتماعی است که اغلب به سمت یک شخص (هدیه دهنده) یا نسبت به یک قدرت بالاتر احساس شده و در قالب رفتارهای مختلف ابراز می شود.

اثرات شکرگزاری

در مطالعه ای که توسط مک کراتی و همکارانش (در سال 1998) انجام شد، به 45 فرد بزرگسال آموزش داده شد که «روی شکرگزاری و سایر احساسات مثبت خود تمرکز کرده و به نوعی آن را پرورش دهند.» نتایج این مطالعه نشان داد که پس از طی شدن این دوره، به طور متوسط 23 درصد کاهش در هورمون استرس کورتیزول در این افراد به وجود آمد. همچنین در طول استفاده از این تکنیک ها، 80 درصد از شرکت کنندگان انسجام بیشتری در الگوهای تغییر ضربان قلب نشان دادند که نشان دهنده کاهش استرس است. به عبارت دیگر، این یافته ها نشان می دهد که افرادی که «نگرش سپاسگزارانه» دارند سطوح پایین تری از استرس را نسبت به افرادی که هرگز از شکرگزاری بهره نمی برند تجربه می کنند.

مطالعه دیگری که توسط سلیگمن، استین و پیترسون (در سال 2005) انجام شد نیز این موضوع را تائید می کند. در این آزمایش شرکت کنندگان یک هفته فرصت داشتند تا یک نامه سپاسگزاری نوشته و شخصاً به کسی که به طور ویژه ای با آن ها مهربان بوده اما هرگز به درستی از او تشکر نکرده اند ارسال نمایند. نتایج این تحقیق نشان داد شرکت کنندگانی که در تمرین نامه نویسی شرکت داشتند، در مقایسه با گروهی که این کار را نکردند شادی بیشتری را برای یک ماه پس از اتمام آزمایش گزارش کردند. از این رو می توان نتیجه گرفت قدردانی و شکرگزاری نه تنها به افراد کمک می کند تا از آن چه در زندگی دریافت کرده اند قدردانی نمایند، بلکه به مردم کمک می کند احساس کنند چیزی را به کسانی که به آن ها کمک کرده اند، پس داده و به این شکل دیگر احساس عذاب وجدان یا این گونه موارد را نداشته باشند. ارسال نامه تشکر و قدردانی به صورت دستی ممکن است به رفع گناهی که ممکن است به خاطر تشکر نکردن از این شخص احساس می کنید کمک کند. این عمل می تواند یک تعامل صمیمانه را تقویت نموده و به زندگی هر دو طرف معنا ببخشد.

شکرگزاری و قدردانی در روابط

در یک رابطه عاشقانه، هر دو طرف اقداماتی را انجام می دهند تا طرف مقابل را از خود راضی نگه دارند. این وضعیت می تواند احساسات متعددی مثل قدردانی و بدهکاری به شخص مقابل را در طرفین برانگیزد. تحقیقاتی که در سال 2010 انجام شد ثابت کرد احساس قدردانی نسبت به طرف مقابل به عنوان یک پاسخ عاطفی به یک مزیت عمدی ارائه شده در نظر گرفته شده و وجود آن در رابطه می تواند باعث شکل گیری راهکارهای جدید برای دادن مزیت های بیشتر و خوشحال کردن یکدیگر شود. از این رو می توان گفت شکرگزاری نقش مثبت در جذب شخص معین و داشتن یک رابطه سالم و خوب دارد.

اثرات اجتماعی شکرگزاری و قدردانی

سپاسگزاری را می توان در سطح فردی یا اجتماعی مشاهده و بررسی کرد. کسی که قدردانی را از سمت یک نفر دریافت می کند ممکن است مستقیماً پاسخی به آن شخص ندهد، اما به نوبه خود ممکن است به شخص ثالث لطف کرده و در واقع شبکه خوبی و محبت را گسترش دهد. البته گاهی اوقات گیرنده ممکن است به آغازگر احساس خوب خود را پس داده و به این شکل از او حمایت کند. قدردانی به طور مؤثر می تواند زنجیره های اجتماعی خوبی در میان افراد ایجاد نموده و به آن ها کمک کند تا برای رسیدن به اهداف و چالش ها تلاش بیشتری نمایند.

شکرگزاری از دیدگاه فلسفی

فیلسوفان باستانی و پژوهشگران پس از آن، مانند سیسرو، سنکا و آدام اسمیت، اهمیت شکرگزاری را بیان کرده و روی نقش و تاثیر آن در زندگی مطالب همسویی را ابراز کرده اند. سیسرو و سنکا قدردانی را فضیلتی کلیدی برای هر تمدن موفقی می دانستند. واضح است که فقط فیلسوفان باستانی و تاریخی نیستند که به شکرگزاری به عنوان یک فضیلت علاقه مند بودند. در چند سال گذشته، چندین مقاله علمی قدردانی و شکرگزاری را از منظر روان شناختی – فلسفی ترکیبی و همچنین از دیدگاه فلسفی آشکار توصیف می کنند. اگر قدردانی و شکرگزاری یک احساس انسانی مهم و اساسی می باشد، پس کاملا منطقی است که چرا انسان ها هزاران سال است که آن را مطالعه کرده و از آن استفاده می کنند.

شکرگزاری از دیدگاه های دین و معنویت

جای تعجب نیست که جنبش های مذهبی و معنوی قدردانی و شکرگزاری را نیز مورد بررسی قرار داده اند. بودیسم تراوادا، مسیحیت، اسلام و یهودیت برخی از ادیان اصلی هستند که در این مورد مطالبی را بیان کرده اند. از لحاظ تاریخی، بسیاری از ادیان به شدت نیاز به سپاسگزاری نسبت به یک قدرت برتر را بیان می کنند. علاوه بر این، مسیحیت، اسلام و یهودیت به قدردانی و شکرگزاری به عنوان گامی جدایی ناپذیر در مسیر زندگی خوب تاکید دارند. به عنوان مثال، در یهودیت، پیروان یهود تشویق می شوند که هر روز را با سپاسگزاری برای بیدار شدن دوباره شروع کنند. برخی از روانشناسان بر این باورند که «قدردانی از خدا» که در دین مسیحیت بسیار به چشم می خورد باعث شده بسیاری از مسیحیان به هم پیوند داده شده و ارتباط نزدیک تری داشته باشند. چرا که شکرگزاری و قدردانی از خداوند یک ویژگی مشترک در بین تمام مسیحان بوده و به این شکل اتحاد آن ها قوی تر می شود. از نظر اسلام، هدف از نمازهای پنجگانه این نیست که از خداوند چیزی بخواهیم، بلکه در عوض، شکرگزاری نسبت به خداوند است. این سه دین نقش و تعریف بی نظیری از شکرگزاری ارائه می کنند.

شکرگزاری از دیدگاه های روانشناختی مدرن

شکرگزاری

اخیراً، روانشناسی مثبت گرا تحقیقاتی را در مورد اهمیت قدردانی و شکرگزاری انجام داده است. این تحقیقات که عمدتاً توسط رابرت امونز انجام شده است، نتایج جالبی را ارائه می کند. امونز چندین مقاله در مورد روانشناسی شکرگزاری نوشته که نشان می دهد شکرگزاری و قدردانی می تواند منجر به افزایش سطح رفاه شود. برخی از مطالعات ایمونز همچنین به طور خاص به قدردانی در یک محیط مذهبی اشاره کرده و نشان می دهد که چگونه احساس قدردانی و شکرگزاری نسبت به یک قدرت بالاتر ممکن است منجر به افزایش سلامت جسمانی در افراد شود.

شکرگزاری و قانون جذب

در اینجا مرور بر 9 یافته روانشناختی اخیر که مربوط به مطالعه تاثیر شکرگزاری در قانون جذب است خواهیم داشت.

جذب رفاه و آسایش

شکرگزاری و قدردانی می تواند احساس رفاه شما را بهبود ببخشد. افراد سپاسگزار معمولا کسانی هستند که کمتر از دیگران با مشکلات روانی روبرو بوده و زندگی برایشان شیرین تر است. علاوه بر این، شکرگزاری به رابطه معکوس با افسردگی داشته و با رضایت از زندگی ارتباط دارد. البته این بدان معنا نیست که «افراد افسرده» باید بیشتر شکرگزاری کنند، زیرا افسردگی یک بیماری بسیار پیچیده است که میلیون ها نفر با آن مبارزه می کنند و درمان های مختلفی برای حل آن وجود دارد. در عوض، انجام شکرگزاری می تواند بخشی از درمان افرادی باشد که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند.

جذب عشق در روابط

شکرگزاری و قدردانی همچنین ابزاری قدرتمند برای تقویت روابط بین فردی و جذب عشق است. افرادی که نسبت به یکدیگر قدردانی می کنند، تمایل بیشتری برای بخشیدن دیگران داشته و کمتر احساس خودشیفتگی می کنند. تشکر کردن از کسانی که به شما کمک کرده اند روابط شما را تقویت کرده و شکل می دهد. همچنین حفظ رابطه و رضایت طرفین از وضعیت موجود را تقویت می کند.

خوش بینی و خوش رفتاری

دکتر ایمونز و دکتر مک کالو در سال 2003 مطالعه ای را در مورد تأثیر تمرین قدردانی در بینش افراد انجام دادند. پس از 10 هفته، تحقیقات آن ها ثابت کرد افرادی که بر قدردانی متمرکز شده و به آن توجه ویژه ای کرده اند، در بسیاری از زمینه های زندگی خود از جمله سلامتی و ورزش، خوش بینی بیشتری از خود نشان دادند.

جذب شادی و خوشحالی

عده ای از دانشمندان در سال 2011 مطالعه ای را انجام دادند که نتایج آن بسیار جالب بود. در این پژوهش از مردم خواسته شد نامه ای نوشته و به کسی تحویل دهند که نسبت به او احساس سپاسگزاری و قدردانی دارند. پس از انجام این کار، سطوح شادی و رضایت از زندگی در هر دوی آن ها به طرز چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفت و این احساس حتی تا چند هفته بعد در آن ها دیده می شد. در رابطه با شادی و رضایت از زندگی، سپاسگزاری اثری طولانی مدت را ارائه می دهد که می تواند روی روان فرد و احساس رضایت او از زندگی تاثیر مثبت داشته باشد. بنابراین، هر چه قدردانی بیشتری را تجربه و ابراز کنید، موقعیت ها و افراد بیشتری برای ابراز قدردانی پیدا می کنید و این یعنی وارد چرخه ای می شوید که حال تان را هر روز بهتر و بهتر می کند.

کنترل رفتارهای فردی

کنترل کردن خود (یا به اصطلاح خود کنترلی) به ایجاد نظم و تمرکز بیشتر در زندگی افراد کمک زیادی می کند. این کار باعث می شود که در سلامت بلندمدت، آینده مالی و رفاه خود به «انتخاب بهتر» پایبند باشیم. مطالعه ای توسط در سال 2014 انجام شد این موضوع را اثبات کرد که وقتی افراد حاضر در تحقیق قدردانی را به جای شادی یا احساس خنثی بودن انتخاب می کنند، خود کنترلی در آن ها به طور قابل توجهی افزایش می یابد. یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید:

«نشان دادن احساس قدردانی و شکرگزاری می تواند خود کنترلی را تقویت کرده و کشف راهی برای کاهش بیتابی باشد. در واقع با یک تمرین ساده قدردانی می توان شرایط فوق العاده ای را برای کاهش طیف وسیعی از آسیب های اجتماعی ایجاد نمود.»

سپاسگزار بودن می تواند عزم و اراده ای را برای ما به ارمغان بیاورد که برای انتخاب هایمان در زندگی به آن نیاز داریم. همانطور که این مطالعه نشان می دهد، راهکارهای زیادی برای استفاده از احساس قدردانی و شکرگزاری به عنوان یک روش عالی برای رفتن به سمت جوامع سالم تر و بهتر وجود دارد.

جذب سلامت جسمی و روانی

تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که مطالب مربوط به سپاسگزاری را مطالعه و راهکارهای موجود در آن را پیاده سازی کردند، با نتایجی مثل کاهش التهاب، بهبود خواب و تقویت خلق و خوی روبرو شده و وضعیت زندگی شان بهتر از قبل شد. این کار باعث کاهش علائم نارسایی قلبی آن ها پس از تنها 8 هفته شد! به همین خاطر می توان گفت این که شکرگزاری و قدردانی چه ارتباطی با سلامت جسمی و پیوند ذهن و بدن دارد، مسئله ای است که بارها و بارها مورد تحقیق قرار گرفته و نتایج آن نیز به اثبات رسیده است. احساس قدردانی به ما کمک می کند تا ذهن و بدن سالم تری داشته باشیم.

زندگی بهتر با شکرگزاری

در طول دو دهه گذشته، شواهدی که از مزایای قدردانی حمایت می کنند بسیار افزایش یافته است. به این نقل قول از مقاله وال استریت ژورنال توجه کنید:

«طبق مطالعات انجام شده در دهه گذشته، بزرگسالانی که احساس قدردانی و شکرگزاری می کنند، از انرژی، خوش بینی، ارتباطات اجتماعی و شادی بیشتری نسبت به افرادی که این احساس را ندارند برخوردار هستند. آنها همچنین کمتر افسرده، حسود، حریص و معتاد به مواد مخدر و نوشیدنی های الکی هستند.»

گذشته از افزایش بهزیستی و سلامت زندگی، تحقیقات روانشناسی نشان می دهد که چگونه تمرین قدردانی و شکرگزاری نسبت به یک قدرت بالاتر می تواند سطوح استرس را کاهش دهد.

موفقیت در ورزش

مطالعات انجام شده توسط لانگ هانگ چن نشان داد که میزان قدردانی و شکرگزاری یک ورزشکار برای موفقیت می تواند بر میزان موفقیت و سطح ورزش او تأثیر بگذارد. از این رو ورزشکاران نوجوان و جوانی که در زندگی سپاسگزارتر از دیگر افراد هستند، معمولا رضایت بیشتری از وضعیت خود در رشته ورزشی شان داشته و تمایل به داشتن سطوح بالاتری از عزت نفس را دارند. جالب است بدانید شکرگزاری بر طرفداران ورزش نیز تأثیر می گذارد! به طوری که میزان قدردانی و سپاسگزار بودن طرفداران از یک تیم ورزشی بر ارتباط آن ها با آن تیم خاص تأثیر گذار بوده و باعث عملکرد بهتر افراد حاضر در تیم می شود.

تری مک کیور این یافته ها را در تیمش به کار برد و موفقیت های باورنکردنی کسب نمود. این فرد به عنوان مربی شنا و شیرجه زنان در دانشگاه کالیفرنیا برکلی، اصول قدردانی و شکرگزاری را در تمرینات تیمی خود گنجاند و به این شکل وضعیت تیم خود را با رشد بسیار خوبی همراه ساخت. تری مک کیور در حضور حرفه ای بیست ساله خود در آن تیم توانست سه قهرمانی ملی ncaa را به دست آورد که در نوبه خود بی نظیر است. بجا آوردن شکرگزاری و قدردانی باعث طی شدن هر چه بهتر دوره آماده سازی ورزشکاران شده و به تقویت انسجام در یک تیم کمک زیادی می کند. در حالی که مک کیور از قدردانی در یک تیم شنا استفاده کرده و نتایج خوبی را بدست آورده است، درس هایی که او به اشتراک می گذارد می تواند برای هر نوع مربی دیگری در هر رشته و حوزه ورزشی مفید واقع شود.

آیا شکرگزاری می تواند شما را خوشحال کند؟

شکرگزاری و قدردانی نه تنها یک ابزار عالی برای تجلی خواسته ها و کسب موفقیت های روزافزون است، بلکه یک راهکار بی نظیر برای پیشرفت شخصی افراد نیز می باشد. احساس قدردانی فرآیندهای هورمونی مختلفی را در بدن به راه می اندازد که هم شما را شادتر می کند و هم باعث می شود از داشتن احساسات منفی خودداری کنید. در ذهن شما جایی برای تصورات مثبت و افکار منفی به صورت همزمان وجود ندارد. این یعنی تمرین شکرگزاری به ابزاری عالی برای مراقبت از خود تبدیل می باشد که براساس آن می توانید افکار بد و منفی را از خود دور نگه دارید. اگر همین امروز شروع به تمرین شکرگزاری کنید، فوراً فواید آن را مشاهده خواهید کرد. با شکرگزاری، خود را در یک وضعیت عاطفی مثبت قرار می دهید که برای ذهن، بدن و روح تان مفید بوده و شما کمک می کند تا هر آن چه را که در زندگی می خواهید کسب نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله، مطالب مختلفی را از منابع فوق العاده معتبر برای شما عزیزان گردآوری نمودیم که مجموع آن ها تاثیرات شگفت انگیز شکرگزاری در زندگی و قانون جذب را مورد تائید قرار می داد. منظور از شکرگزاری صرفا تشکر از خداوند متعال بابت داشته هایمان نیست. شکرگزاری حالت و احساس قدردانی نسبت به هرچیزی می باشد که برای ما منفعتی را ایجاد نموده است. با مطالعه این مقاله و انجام تمرینات مربوط به ادای شکرگزاری می توانید از این احساس فوق العاده در زندگی تان بهره مند شوید. با این حال، اگر به دنبال یک منبع دیگر برای یادگیری اصول و نکات طلایی در شکرگزاری و بهره مندی از بهترین نتیجه آن در قانون جذب هستید، دوره جامع آموزش قانون جذب سایت ما می تواند بهترین ها را در این زمینه به شما عزیزان ارائه نماید. این دوره توسط تیم تحقیقاتی وان جذب تهیه شده و تمام سرفصل های آموزشی آن به منظور افزایش سطح آگاهی کاربران از موضوع قانون جذب و بهبود روند زندگی شان با استفاده از نتایج درخشان این قانون می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این دوره، از طریق لینک های موجود در سایت اقدام نمایید.

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا